Nasza szkoła od lat współpracuje z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym „Młodzi Światu” z Krakowa.  Co roku wybieramy jeden z projektów misyjnych organizowanych przez SWM. W tym roku szkolnym wybraliśmy projekt „NamugongoGO!”, którego realizację podzieliliśmy na kilka etapów zwanych sztafetami.

Na początek kilka słów o projekcie.

Salezjanie w Namugongo w Ugandzie prowadzą ośrodek dla dzieci i młodzieży CALM. Jako szkoła jesteśmy bardzo związani z tym ośrodkiem, ponieważ od wielu lat chłopcy mieszkający w nim objęci są przez nas akcją „Adopcja na odległość”.
W ośrodku tym dzieci z rodzin ubogich, dotkniętych patologią znajdują schronienie, wyżywienie oraz mają możliwość zdobycia wykształcenia niezbędnego do realizacji swojego marzenia o lepszym życiu. CALM działa już od 15 lat i przez ten czas dał schronienie i bezpieczeństwo wielu chłopcom z ulicy. Choć chłopcy bardzo dbają
o niego, to toalety na obecną chwilę  wymagają generalnego remontu. Ośrodek może zostać zamknięty, jeżeli warunki sanitarne w nim nie ulegną poprawie.

Nie chcąc dopuścić do zamknięcia tej placówki, nasza młodzież  w czasie realizacji projektu będzie podejmować akcje edukacyjne oraz pomocowe. I tak początkiem października rozpoczęła „bieg” nasza sztafeta szkolna.

W ramach przygotowań do obchodów 100. Rocznicy odzyskania niepodległości
przez Polskę młodzież wraz z opiekunem wymyśliła w połowie października wykonanie około 300 kotylionów w barwach narodowych na kiermasz szkolny.
31 października 2018 r. ostatnie agrafki były mocowane do kotylionów. Byliśmy gotowi do ich sprzedaży!  W dniach 6 – 9 listopada 2018 r. uczniowie zaangażowani w projekt zorganizowali kiermasz własnoręcznie wykonanych kotylionów oraz flag narodowych pod hasłem „100 kotylionów na 100 – lecie niepodległości Polski”. Sprzedaż odbywała się na przerwach międzylekcyjnych oraz przed uroczystością środowiskową  z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akcja bardzo spodobała się społeczności lokalnej, społeczności uczniowskiej, nauczycielom oraz znalazła uznanie wśród rodziców. Pierwszy etap sztafety zakończyliśmy zebraną kwotą 500 zł.

Wszystkim bardzo dziękujemy!!!