Po raz kolejny młodzież naszej szkoły , tym razem z klas szóstych i siódmych uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. W ten sposób od kilku lat przypominamy dzieciom o trudnej historii Górnego Śląska. Nasza tegoroczna wizyta w muzeum wpisuje się w szkolny plan obchodów 100-lecia powstań śląskich. Wszyscy byli zadowoleni ze sposobu prezentacji trudnych zagadnień historycznych: od wzruszającego filmu z udziałem Franciszka Pieczki- dawnego Franka ze Świętochłowic- przez gry edukacyjne , pamiątkowe pieczątki, które samemu można było wykonać, po tramwaj „ poruszający się” na tle fotografii i sprawdzający wiedzę o dawnych śląskich miastach. Na koniec każdy robił sobie zdjęcie „u fotografa” i można było zbierać się w drogę powrotną do Pszczyny, gdzie sto lat temu, pod „Trzema Dębami” składali przysięgę pszczyńscy powstańcy w noc wybuchu pierwszego powstania  16/17 sierpnia 1919 roku.