Z dniem 1 września 2022r. z wielką radością rozpoczęliśmy naukę w nowym roku szkolnym 2022/2023.
Społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pszczynie starała się funkcjonować, aktywnie włączając się w działalność edukacyjną, kulturalną czy społeczną.

Począwszy od września, uczestniczyliśmy w akcji „Narodowe Czytanie 2022”, by zachęcić do wspólnego czytania lektury „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, przedstawiciela romantyzmu. W celu uhonorowania tego wydarzenia przygotowano miejsce, w którym znajdują się materiały z tej akcji, jak również pamiątkowe pieczęcie z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
W sobotni dzień 10 września odbył się już XV Rodzinny Piknik Starowiejski „Rodzinnie i Wesoło”. Nie zabrakło atrakcji, a wśród nich: występów dzieci przedszkolnych oraz uczniów, konkursów, w tym zabaw oraz zawodów sportowych.
Również zorganizowano dla dzieci i młodzieży liczne wyjazdy kulturalne, w tym do:Teatru Nowego w Zabrzu na spektakl „Dziady II” Adama Mickiewicza, Teatru Zagłębia w Sosnowcu na „Baśnie Andersena” i „Opowieść wigilijną” Charlesa Dickensa,
Filharmonii Śląskiej w Katowicach na „Koncert przedświąteczny” oraz krajoznawczo – turystyczne, dydaktyczne, a także rekreacyjne; a oto m.in. do: Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie, Rodzinnego Parku Rozrywki Energylandii w Zatorze, gór w ramach akcji „Sprzątania świata”, Jury Krakowsko – Częstochowskiej w tematyce kulinarnej, urokliwego Nikiszowca, dzielnicy Katowic, „ Wielkiej Fabryki Elfów” -świątecznej atrakcji dla najmłodszych.
Także na terenie szkoły zostały zorganizowane  pokazy wytwarzania słodkości oraz warsztaty ceramiczne.
Szkoła Podstawowa nr 3 w Pszczynie włączyła się w  inicjatywę edukacyjną realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  Laboratoria Przyszłości mają na celu zaangażować uczniów w kreatywne, logiczne myślenie, głównie w kierunku: technologii, inżynierii, sztuki oraz matematyki .
Ważnym aspektem działalności placówki starowiejskiej było kontynuacja  realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Powyższe zajęcia były przeznaczone dla dzieci w celu przygotowania ich do podjęcia nauki w szkole, jak również prawidłowego funkcjonowania w obszarze poznawczym, emocjonalnym, fizycznym, a także społecznym; ćwiczenia prowadzone przez zespół specjalistów oraz terapeutów posiadających wykształcenie odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka. Całość zespołu koordynowała dyrektor Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Pszczynie, Pani Joanna Rozmus – Cader.

Październik – miesiąc wielu atrakcji, a wśród nich obchody X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, Dzień Edukacji Narodowej w słowach oraz w pieśniach, XXII Dzień Papieski przyświecający hasło: „Blask Prawdy” (Veritatis Splendor).
Ważnym wydarzeniem było ślubowanie oraz pasowanie na ucznia. Od tego momentu pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do społeczności szkolnej. Nie zabrakło upominków ufundowanych przez Burmistrza Miasta Pszczyna oraz Rodziców.
Końcem października Stowarzyszenie Wichura z Pszczyny obchodziło 18. urodziny. Była to okazja do podsumowania niezwykłych wspomnień, wzruszeń …
A teraz kilka słów o atmosferze ducha sportowego.
Na zawodach w Łące dzieci wystartowały w trzech kategoriach w sztafetowych biegach przełajowych: dziewczęta- grupa młodsza, chłopcy- grupa młodsza oraz chłopcy- grupa starsza. Największy sukces odnieśli chłopcy starsi, zajmując 2 miejsce w Mistrzostwach Pszczyny.
Początkiem grudnia reprezentacja SBS SZLEMIK Pszczyna wzięła udział w Turnieju Par Młodzieży dla Początkujących w Chorzowie w ramach Mityngu Barbórkowego 2022. Najlepszy wynik uzyskała para Tymoteusz Wala i Damian Rzepka, która wywalczyła 3 miejsce, a na wyróżnienie zasługują również dziewczęta Natalia Sosna i Lena Baron, zajmując czwarte miejsce.
Nie zabrakło udziału w licznych akcjach charytatywnych, między innymi w: akcję „Góra Grosza”, „Adopcję na Odległość”, zbiórkę plastikowych zakrętek, włączenie się do akcji „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach”, Szkolna Świąteczna Paczka oraz wiele innych przedsięwzięć filantropijnych budujących w młodym pokoleniu człowieczeństwo. Ponadto dbano o posadzone żonkile  –  „Znaki Nadziei” będące gestem solidarności z ciężko chorymi, ich najbliższymi oraz tymi, którzy niosą im pomoc.

Czas na listopad. Podobnie jak w latach ubiegłych nasza szkoła dołączyła do XIV-tej edycji „Akademii Bezpiecznego Puchatka”, ogólnopolskiego programu edukacyjnego, jak również ogólnopolskiego programu promującego zdrowe odżywianie pod hasłem: „Śniadanie daje moc!”.
Z okazji Święta Niepodległości przygotowano montaż słowno – muzyczny oddający cześć wszystkim Polakom walczących o wolność.
Tym razem uroczystość pod hasłem: „Sportowcy dla Niepodległej”  miała niezwykły charakter, ponieważ w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Pszczynie otwarto izbę pamięci Kazimierza i Stanisława Gazdów. Przed budynkiem odsłonięto także pamiątkowy głaz. To właśnie do naszej placówki oświatowej uczęszczały legendy śląskiego oraz polskiego kolarstwa.
Dzień Życzliwości – bądźmy dla siebie w każdy czas; ów przesłanie przewodnia towarzyszyło społeczności szkolnej 21 listopada.
Poza tym ósmoklasiści zmagali się z próbnymi egzaminami z: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Nastroje … mieszane, jednakże to czas zmian, wnioskowania, analizowania czy też szukania właściwych rozwiązań.
Dodatkowo młodzież rozwijała swoje zainteresowania, doskonaląc umiejętności na zajęciach pozalekcyjnych.

Nie można nie wspomnieć o wspaniałych wynikach uczniów zakwalifikowanych do III etapu Wojewódzkich Konkursów  Przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium w Katowicach; z historii – Olaf Durajczyk, uczeń klasy VIII a, z fizyki, matematyki, jak również z języka francuskiego  – Maria Wrzeszcz, uczennica klasy VIII a.
Życzymy siły i wytrwałości w ostatnim etapie nie tylko dla uczniów, lecz także dla nauczycieli prowadzących.

W grudniowym okresie zagościł Mikołaj; wiele radości, optymizmu i barwnych słodkości.
Koncert Bożonarodzeniowy z kolędami, pastorałkami przywołał blask Świąt Narodzenia Pańskiego.
A jaki będzie nowy nadchodzący rok 2023? Z pewnością z licznymi, zaskakującymi planami – pomysłami starowiejskiej społeczności szkoły.