Uczeń naszej szkoły, przedstawiciel ostatnich klas gimnazjalnych – Dawid Jarczok, potwierdził po raz kolejny, że talent poparty szeregiem wyrzeczeń i ogromną pracą pozwala wspiąć się na wyżyny i osiągnąć coś co mogło by wydawać się nie realne.

W marcu Dawid zdobył m. in. tytuł „Laureata Kuratoryjnego Konkursu z Fizyki”, a obecnie w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko 2019” tytuł „KAON”.

Jest to trzeci uczeń naszej szkoły, który sięgnął po zaszczytny tytuł w tym konkursie. Wcześniej w roku 2017, dwóch uczniów zdobyło tytuł „Taon”

Taon, kaon i hiperon

Organizatorzy konkursu ustanowili honorowe tytuły dla zwycięzców:

  • „hiperon Ω” – dla osób, które otrzymały co najmniej 125 punktów,
  • „kaon” – dla osób, które otrzymały co najmniej 100 i mniej niż 125 punktów,
  • „taon” – dla osób, które otrzymały co najmniej 75 i mniej niż 100 punktów.

Nazwy te zostały zapożyczone od nazw cząstek elementarnych.

Do roku 2017 konkurs ten miał rangę międzynarodowego konkursu. Od tego roku jest konkursem o zasięgu ogólnopolskim, w którym pozostały te same zasady i w dalszym ciągu jest bardzo trudnym konkursem, bowiem obejmuje nie tylko rozszerzony program realizowany w gimnazjum, ale i rozszerzone treści z szkoły ponadgimnazjalnej tj. astronomię, fizykę jądrową i atomową. Z takimi wyzwaniami mierzą się uczniowie z ośrodków akademickich, gdzie mają dostęp m.in. do profesjonalnych laboratoriów fizycznych.

Dawidowi życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych przez siebie celów.

                                                                                                                                                                                  I.Czerwieńska