Podczas tegorocznej akcji Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała tym razem  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Wybrano osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Wybór nie był przypadkowy, gdyż wszystkie powyższe teksty poruszają liczne problemy dotyczące egzystencji człowieka.
My również jako propagatorzy mowy polskiej w piątek 6 września 2019 r. włączyliśmy się w tę akcję, by poznać różne okresy literackie, począwszy od romantyzmu, a skończywszy na dwudziestoleciu międzywojennym. Na wstępie odsłuchano przemówienia Pary Prezydenckiej Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie na kolejnych spotkaniach pani Dyrektor, pani Justyna Sobczak wraz z p. Katarzyną Kubicą – Pękałą oraz uczennice z klasy VII a: Zuzia, Zosia i Emilia przeczytały fragmenty wybranych nowel. W związku z tym kulturalnym wydarzeniem szkoła otrzymała okolicznościową pieczęć z Kancelarii Prezydenta RP, która posłużyła do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły egzemplarzy nowel polskich zaproponowanych do wspólnego czytania. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia to popularyzacja czytelnictwa, odkrywanie piękna polskiej literatury wśród dzieci i młodzieży. W celu uhonorowania tego wydarzenia w naszej szkole zostanie zorganizowane miejsce, w którym będą materiały z tej akcji, jak również pamiątkowa pieczęć z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.