8 listopada 2019 r. był wyjątkowym dniem w naszej szkole: rano uczciliśmy 20.rocznicę nadania szkole imienia Jana Pawła II uczestnicząc we mszy świętej, następnie wzięliśmy udział w akademii z okazji Święta Niepodległości.

Na wstępie, po wspólnie odśpiewanym Hymnie, zaprezentowała się grupa przedszkolna „Smerfy”, przywołując pieśnią piękno polskiej flagi, a zakończyła swój występ wierszem Władysława Bełzy „Kto ty jesteś”.

Przewodnim tematem akademii była obok 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 100. rocznica pierwszego powstania śląskiego.
Po przedszkolakach uczniowie klas szóstych przedstawili inscenizację: „Śląsk- droga do Niepodległej” znalazła się w niej m.in. przysięga pszczyńskich powstańców pod „Trzema dębami”.

Pieśni odśpiewane przez chór: „Legiony”, „Moja Ojczyzna” oraz „Do Bytomskich Strzelców” nadały akademii niezwykle uroczysty nastrój.

Ostatnim punktem obchodów było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom Wielkiego Testu z Niepodległości.

Konkurs przeprowadzono w dwóch grupach wiekowych, laureatami zostali:
I miejsce Olaf Durajczyk kl. V a
II miejsce Patryk Sojka  kl. VI c
I miejsce Martyna Machoń kl. VIII a
II miejsce Jagoda Sikorska kl. VIII a
III miejsce Zofia Przemyk kl. VII a

Uroczystość zakończono pieśnią „Czerwone słoneczko” w wykonaniu Hanny Gazdy, uczennicy klasy VI b, która wspomniała sierpniowe słońce, słońce pełne nadziei dla śląskich powstańców.
„Chłopcy w tym wielkim powstaniu
W dziewiętnastym roczku
Szli za Tobą jak za wielką panią