NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

W roku 2018 nasza szkoła otrzymała decyzję o zakwalifikowaniu się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz informację o przyznanej kwocie w wysokości 15.000 zł, do wydatkowania na zakup nowości książkowych, .

Dzięki szerokim i długoterminowym konsultacjom z uczniami, rodzicami i nauczycielami stworzono wykaz tytułów, które nasi czytelnicy chętnie zobaczyliby na półkach biblioteki.

W oparciu o wyniki wyborów, ankiet i konsultacji, z przyznanych środków  zakupiono 901 egzemplarzy książek w tradycyjnej formie oraz 24 audiobooki.

Nowości obejmują literaturę dla najmłodszych: klasyczne baśnie, bajki i opowiadania z morałem, serie – wśród których m. in..: Zaopiekuj się mną, Zosia i jej ZOO, Pamiętnik Zuzy – Łobuzy, Pewnego razu w Nibylandii, Biuro detektywistyczne Lassego i Mai, Przygody Franklina, Przygody Maksa, Przyjaciele zierząt i wiele innych.

Najmłodsi czytelnicy zyskali dostęp do wydawnictw, które w przystępny sposób przybliżają życie roślin i zwierząt, powstawanie zjawisk atmosferycznych, wyjaśniają pochodzenie

i przeznaczenie przedmiotów czy zawierają instrukcje wykonywania prostych doświadczeń i projektów.

Czytelnikom klas IV-VI proponujemy serie: Felix, Net i Nika, Baśnibór, Ulysses Moore, Dziewczynka z Szóstego Księżyca, Strażnicy Zamku Penhallow, Finn Nieposkromiony, Kroniki Archeo, Imaginarium. Polecamy również opowieści z historią w tle, ujęte w seriach: Zdarzyło się w Polsce, A to historia!, Wojny dorosłych – historie dzieci.

Młodzież klas VII, VIII i III gimnazjum zachęcamy do sięgnięcia po powieści fantasy, obyczajowe, opowieści oparte na faktach. Wielką polularnością cieszą się serie: Drużyna, Zwiadowcy, Heartland, Kroniki Gwiezdnej Klingi, Królewskie Źródło, Olimpijscy Herosi, Zbuntowana, Wszechświaty, Malfetto, Plus minus 16. Młodzież chętnie sięga również po książki E.E.Schmitta, D. Terakowskiej, J. Boyna, K. West czy N. Sparksa.

Dzięki przyznanym środkom uzupełniono również dział lektur oraz zakupiono materiały przydatne uczniom podczas realizacji projektów oraz zajęć w kołach zainteresowań.

Pełniejszy wykaz zakupionych tytułów znajduje się na tablicach obok biblioteki.

Serdecznie zapraszamy, zachęcamy do czytania oraz udziału we wszelkich przedsięwzięciach bibliotecznych!!!