Często słyszy się, że szachy to długa i monotonna rozgrywka, że w zasadzie tę królewską grę wyciąga się dla zabicia nudy lub w zimowe wieczory, ale to nieprawda. Gdyby szachy były nudne, nie miałyby takiej popularności jak dziś, ta gra stale się rozwija. Ludzie grają i uczą się szachów od stuleci. Proponuję zapytać Napoleona Bonaparte, Józefa Piłsudskiego o ich zdanie na ten temat- wszakże grali sporo. Wybitni stratedzy, których kunszt wojenny podziwia cały świat. Mówi się dziś  o „refleksie szachisty”, jako o czymś bardzo powolnym. To kolejny mit.  Jeśli zawodnicy grają w szachy błyskawiczne, gdzie czas do namysłu jest ograniczony do kilku minut, to w kulminacyjnych momentach potrafią być szybsi od np. boksera, który wyprowadza swój cios, gdyż w ciągu sekundy zdarza się wykonać nawet 3 ruchy.

 Szachy mogą być fascynującą  przygodą. Przekonała się o tym uczennica naszej szkoły- Anna Jureczko.

 Zamiłowanie do szachów narodziło się w Szkole Podstawowej. Będąc uczennicą 2 klasy poznała podstawy gry, które pokazał jej dziadek. I od tamtego czasu realizuje się w nich jako zawodniczka. Sukcesy nie przyszły łatwo. Początki były bardzo trudne: przegrane partie, płacz. Trzeba było zmienić myślenie. Zawodnik nastawiony na wynik przy narastających niepowodzeniach szybko się zniechęci.  Jednak pracowitość i ciągła ciekawość szachów, sprawiły, że Ania powoli zaczęła wygrywać. A gdy przegrywa, to z  przegranej partii wyciąga wnioski i potrafi odnaleźć w niej pozytywy, dzięki czemu może się stale rozwijać. A fakt jest taki, że 64-polowa rozgrywka może przyczynić się do rozwoju intelektu. Badania dowodzą, że szachy wspomagają rozwój kompetencji, szczególnie matematycznych. Jednak najpiękniejsze jest w nich to, że jednoczą przy szachownicy dzieci, młodzież, osoby dorosłe i osoby starsze. Gdyby były nudne, to czy graliby w nie ludzie w każdym wieku?

Największe osiągnięcia Ani:

III miejsce w  Indywidualnych Mistrzostwach Województwa Śląskiego Juniorów w Szachach Szybkich (2016r.)

II miejsce w Mistrzostwach Powiatu Pszczyńskiego w Szachach kat. Dziewczyny do lat 18 (2018r.)

I miejsce I Liga Śląska Juniorów(2018r. )

 Nagroda Burmistrza w Dziedzinie Sportu (2017r.)