„Osobliwości Świata Fizyki” 2018

 

Już po raz trzeci dnia 13 września młodzież klasy III D i po raz pierwszy uczniowie z klasy III A udali się na wykłady do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na zajęcia w celu poszerzenia wiedzy z nauk ścisłych.
Tym razem poruszono następujące tematy:
1. Potęga ciśnienia
Okazuje się, iż na dnie oceanu powietrze, choć niezauważalne, wywiera na nas ogromną moc. Zanurzając się w wodzie, nacisk jest nawet tysiąckrotny. Właśnie prawa fizyki pozwalają wyjaśnić: latanie, pływanie, oddychanie, picie, używanie ognia, gotowanie oraz wiele innych czynności niezbędnych w codziennym życiu.
2. Wszechobecne fale
Skojarzenia związane z falami –  fale na akwenie, lecz istnieją także fale: eteru, sejsmiczne, radiowe bądź też fale grawitacji. To dzięki nim można: kołysać, gotować, surfować, oglądać TV, posłuchać muzyki, porozmawiać telefonicznie czy też podziwiać pejzaże.

Powyższe wykłady uświadamiają młodym, iż poznawanie świata jest bezpośrednio związane z prawami fizyki.

Galeria zdjęć