W piątek 22 kwietnia w naszej szkole zaprezentowana została mobilna wystawa Instytutu Pamięci Narodowej przy współpracy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności „Stan wojenny 1981-1983”. Wystawa eksponowana jest w szkołach w województwie śląskim- każdego dnia w innej zgłoszonej placówce. Obecnie odwiedza szkoły powiatu pszczyńskiego.

Ekspozycja składała się z 14 tablic edukacyjnych. Prezentowała genezę, działalność Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, represje wobec działaczy opozycyjnych oraz zwykłych ludzi. Przedstawiono działalność „Solidarności” w podziemiu, reakcje świata na stan wojenny oraz sylwetki niektórych działaczy opozycyjnych.

Uczniowie klas 4-8 wraz z nauczycielami zwiedzali wystawę według harmonogramu, by każdy miał czas przystanąć i zagłębić się w te smutne meandry historii. Ekspozycję muzycznie okraszały pieśni: „Mury”, „Obława” w wykonaniu barda Jacka Kaczmarskiego.

Miejsce wystawowe w szkolnej auli zostało przygotowane przez uczniów klasy 4a pod kierunkiem nauczyciela historii Iwony Kozłowskiej-Karcz.

Udostępnienie ekspozycji szkołom jest elementem projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981r. – Pamiętamy!”, upamiętniającego 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Wystawa poprzedzona została lekcjami historii, podczas których uczniowie poznawali okoliczności wprowadzenia stanu wojennego, sytuację społeczną, polityczno-gospodarczą w PRL-u.

PAMIĘTAJMY!

• 586 dni trwał stan wojenny.
  • 70 tys. żołnierzy i 30 tys. milicjantów wyprowadzono na ulice w pierwszych godzinach operacji wprowadzenia stanu wojennego.
  • Około 10 tys. osób internowano w czasie stanu wojennego.
  • 9 górników zginęło w czasie najkrwawszego wydarzenia stanu wojennego – pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach.
  • 17 lat miała najmłodsza ofiara śmiertelna stanu wojennego – licealista Emil Barchański.