We wtorek 10 maja uczniowie klas pierwszych mieli możliwość uczestniczenia w autorskim spotkaniu w Filii nr 5 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie.

Spotkali się z wybitną autorką książek dla dzieci – Panią Ewą Stadtmüller. Pisarka ukończyła filologię polską i fakultet dziennikarski na WSP (dzisiejszy UP) w Krakowie. Przez dziesięć lat pracowała jako nauczyciel języka polskiego, była też asystentem w Katedrze Pedagogiki Wczesnoszkolnej AP. Obecnie ma na swym koncie ponad sto książeczek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, a także scenariusze teatralne oraz opracowania znanych baśni i legend. Bardzo ważne miejsce w twórczości autorki zajmują książeczki dla dzieci o charakterze edukacyjnym.

Tematem przewodnim spotkania z Panią Ewą były zwierzęta. Wraz z pisarką dzieci przypomniały sobie wiersz Jana Brzechwy „Zoo”. Następnie, wspólnie z autorką, uczniowie tworzyli wiersze o zwierzętach. W każdym, nowo utworzonym wierszu, zwierzątko-dziecko opowiadało o swoim rodzicu.

Kolejnym punktem były wiersze-zagadki dotyczące zwierząt. Pani Ewa była przygotowana doskonale! Zadawała ułożone przez siebie zagadki, a „rozwiązanie” wyskakiwało z jej czarodziejskiego worka… Ileż ona miała ze sobą zwierząt – maskotek! W nagrodę za poprawne rozwiązanie Jej zagadek zdobyliśmy dla Biblioteki nową książkę – zachęcamy do jej wypożyczenia! (Ewa Stadtmüller – „Ktoś”).

Dzieci miały także okazję, żeby zatańczyć „Boogie Woogie dla Papugi”.

Poza tym, wybrane osoby brały udział w inscenizacji. To był prawdziwy teatr. Autorem scenariusza była oczywiście Pani Ewa.

Słuchaliśmy też legendy o Smoku Wawelskim. Także wersji nieco zmodyfikowanej… nieumyślnie kiedyś przez samą autorkę… Wiele było śmiechu.

Wiele też usłyszeliśmy ciekawostek o samym Krakowie – mieście zamieszkania Pani Ewy Stadtmüller.

Pod koniec spotkania mieliśmy okazję, by w niskich cenach zakupić pięknie wydane książki i książeczki naszej, od tego dnia, ulubionej pisarki. Chętnym dzieciom Pani Ewa od razu wpisała do książek dedykację. Podpis Pani Ewy w swojej własnej książce – to dopiero ważna sprawa!

Uczniowie z klas pierwszych, wraz ze swoimi wychowawcami, serdecznie dziękują organizatorom spotkania oraz Pani Ewie – za niezwykle przyjemną przygodę z książką.

Galeria zdjęć