„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą”

Ten cytat z wiersza Leopolda Staffa był mottem naszych uroczystości.

Setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę świętowaliśmy w naszej szkole od początku roku 2018. Już w czasie czerwcowego Dnia Regionu klasy musiały rozwiązać krzyżówkę poświęconą wydarzeniom związanym z walką o odrodzenie państwa.W bieżącym roku szkolnym w sposób szczególny zadbaliśmy o wystrój szkoły i poszczególnych klas, a ponadto zorganizowano następujące konkursy:

  • kolejną edycję Szkolnego Konkursu: „Wielki Test z Niepodległości”. Najlepszymi znawcami tematu okazali się: Karolina Paliczka, Daria Król, Martyna Machoń i Dorian Pistelok.
  • Szkolny Konkurs Plastyczny „Pieśń Patriotyczna w obrazach”, w którym przyznano wyróżnienie  Klaudii Mikulec.
  • Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej, najlepszymi interpretatorami okazały się klasy: IV a, V b, V c oraz VII a.
  • Międzyklasowy Konkurs Plastyczny, w którym wyróżniono klasy m.in.: IVa, Va, IIIDg, IIIAg.

W ramach projektu gimnazjalnego przygotowano setki kotylionów, z których dochód zasilił akcję charytatywną „Studnie dla Afryki”, cała aula ustrojona została setką białych i czerwonych kwiatów zrobionych przez uczniów, nauczycieli i rodziców.

Społeczność osiedla Stara Wieś została zaproszona na akademię 7 listopada. Przybyli na nią mieszkańcy wraz z radnymi – p. Marceliną Leki i p. Marianem Szwarcem, a także księdzem proboszczem Alojzym Bokiem. W czasie akademii wszyscy mogli obejrzeć program poetycko-muzyczny w wykonaniu uczniów, a po oficjalnej części gości zaproszono na wspólne śpiewanie znanych pieśni patriotycznych, m.in. „Roty”, „O mój rozmarynie”, „Pierwszej  Brygady”, a także znanej wszystkim – „Góralu czy ci nie żal”, nawiązując do Patrona naszej szkoły – Jana Pawła II, który kochał góry i sam pięknie tę pieśń śpiewał.

W piątek 09.listopada 2018 r. nastąpił punkt kulminacyjny obchodów. Starsza młodzież uczestniczyła w sesji historycznej poświęconej założycielom II Rzeczpospolitej. Uczniowie przygotowali wystąpienia o: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Paderewskim, Jędrzeju Moraczewskim, Wincentym Witosie, Józefie Hallerze, Józefie Dowbor-Muśnickim, Kazimierzu Sosnkowskim oraz Wojciechu Korfantym – dla nas Ślązaków szczególnie ważnym.

Następnie wierszem i pieśnią przedstawialiśmy trudną historię Polski, piękno mowy ojczystej i czar polskiej muzyki.

Podsumowaniem obchodów było tworzenie „Żywej flagi”, a następnie o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewanie hymnu państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Łzy wzruszenia i prawdziwa radość – wielu z nas tak właśnie zapamięta tę piękną rocznicę, chociaż Ślązacy na Polskę musieli jeszcze kilka lat poczekać.