Ponad 100 dzieci i młodzieży wzięło udział w II Górskim Rajdzie Turystycznym dla Szkół Podstawowych. Jedenaście drużyn stawiło się na starcie rajdu tj. w przysiółku Rycerki w Beskidzie Żywieckim. Cztery drużyny to reprezentanci naszej szkolnej Wichury: Orkan, Tornado, Huragan i Wichura oczywiście. Organizatorzy zadbali o dodatkowe kalorie dla młodych turystów, oraz o napoje chłodzące, gdyż pogoda tego dnia była przepiękna a słońce powodowało, że pragnienie doskwierało wszystkim.

Wyruszyli zielonym szlakiem w kierunku Przełęczy Przegibek. Wspaniałe widoki rozlegające się wokół powodowały, że zmęczenie odchodziło na dalszy plan a wszyscy myśleli już o turnieju turystycznym, który przygotowali organizatorzy. Po trzech godzinach bardzo wolnego marszu stawili się na polanie Przełęczy Przegibek, gdzie drużynowo rozwiązywali trudne zadania turniejowe.

Dużo emocji towarzyszyło turystom w czasie rozwiązywania zadań. Po 30 minutach wszyscy oddali swoje prace i oddali się słodkiemu lenistwu na polanie wśród koni, owiec i jednego kozła. Następnym punktem programu było wyjście na Bendoszkę. Dosyć strome podejście trochę zmęczyło turystów, ale wyłaniające się szczyty górskie wynagradzały wylany pot. Okazało się, że w tym dniu górale  uroczyście wyprowadzali na hale i polany owce, czyli świętowali tzw. redyk. Po krótkim odpoczynku i panoramce, wszyscy wrócili na Przegibek na ogłoszenie wyników turniejowych.

Pomimo, że wiadomo było, iż najbardziej w całym rajdzie liczy się zabawa, wspólne spotkanie i wędrowanie, to każdy jednak liczył na jakieś miejsce na podium. Dwa najwyższe zajęli Wichurzanie:
II miejsce drużyna Wichura
I miejsce drużyna Huragan!
Wspaniałe nagrody ucieszyły wszystkich zwycięzców, ale i tak najważniejsza była dobra zabawa.
Piękna pogoda tego dnia pozwoliła na wspaniałą lekcję topografii terenu.
Zostało już tylko zejść do Rycerki Kolonii, gdzie czekały autobusy, które zawiozły dzieci i młodzież do Pszczyny.

Wspaniała impreza zachęciła wszystkich do udziału w przyszłym roku w III już Górskim Rajdzie dla Szkół Podstawowych. Dziękujemy za organizację i wspaniałą zabawę.

Więcej informacji i zdjęć na stronie WWW.wichura-pszczyna.pl.
Z turystycznym pozdrowieniem

Joanna Rozmus-Cader