O akcji ŚDTM

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. Szkoły z różnych stron świata 28 września 2018 roku uczestniczyły w tym wydarzeniu.

Jaki jest cel akcji?

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

A jak to było w naszej  szkole?

Do konkursu przygotowywaliśmy się przez cały miesiąc, ale w  ostatnim tygodniu prace nabrały tempa. Na korytarzach szkolnych pojawiały się plakaty „ Sprytne rachunki”   oraz plakaty z hasłem: „ Rozwiąż mnie”, (oczywiście z  tabliczką mnożenia). Akcja ta cieszyła się ogromnym powodzeniem.  Na przerwach uczniowie szukali na wyścigi nowych plakatów z zadaniami, aby szybko je rozwiązać. Poza tym, aby wejść do  klasy na lekcje matematyki, uczniowie musieli prawidłowo obliczyć wylosowane działania.  W trakcie  przerw  grupa uczniów  przepytywała wszystkich, również dorosłych, ze znajomości tabliczki.

Akcja zakończyła się finałem czyli konkursem „Szkolny Mistrz Tabliczki Mnożenia” dla klas IV- VIII. Równolegle z tym konkursem, w szkole już trzeci rok z rzędu odbywa się konkurs „ Szkolny Mistrz Ułamków” dla klas VI – VIII. Konkursy te będą w tym roku szkolnym odbywały się cyklicznie.

Poniżej zamieszczamy terminy obydwu konkursów szkolnych:

28.09.2018 w ramach Światowych Dni Tabliczki Mnożenia

5.11.2018

10.12.2018

4.02.2019

18.03.2018

13.05.2018 FINAŁ

To był  ciekawy tydzień, podczas którego królowały rachunki.

Podajemy również linki do stron, które można wykorzystać do nauki tabliczki.

http://aztekium.pl/mat.py?lang=pl&kateg=M-100

http://aztekium.pl/mat.py?lang=pl&kateg=MX-100

Wyniki bieżącej edycji konkursów już wkrótce J

Galeria zdjęć