Zdjęcia w galerii- kliknij tutaj.

Podróże kształcą- czyli żywa lekcja historii w Grecji dla uczniów ZS2.

Kiedy we wrześniu 2016 roku zrodził się pomysł edukacyjnego wyjazdu do Grecji uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, lista chętnych zapełniła się w kilka dni. Dzięki doskonale zorganizowanej przez pszczyńskie biuro podróży POLAN wycieczce, wszyscy uczestnicy wyjazdu, a było ich 60, wrócili z kilkudniowych wojaży bogatsi o nową  wiedzę oraz  niezwykle zadowoleni  i szczęśliwi.

Trwająca 26 godzin podróż minęła bardzo szybko i jeszcze tego samego dnia po przyjeździe do Platamonas, młodzież mogła zakosztować kąpieli w Morzu Egejskim. Z hotelu Afroditi mieli okazję podziwiać królujący nad okolicą masyw Olimpu. Późnym popołudniem kolejne kąpiele do późnego wieczora- tym razem już w hotelowym basenie.

Następnego dnia niedługa wycieczka autokarowa na Olimp, podczas której uczestnicy mogli zobaczyć z bliska najbardziej niesamowitą i majestatyczną górę w Grecji. Wyjazd autokarem na wysokość 944 m. pod schronisko Stavros był nie lada przeżyciem dla wszystkich, zwłaszcza, że z tego miejsca można podziwiać tron Zeusa. Następnie przejazd do miasteczka Litochoro, skąd młodzież wyruszyła malowniczą trasą widokową wąwozu Mavrolongos do źródeł rzeki Enipeas.

Czwartego dnia to Ateny stały się centrum zainteresowania uczniów. Najpierw zwiedzanie Akropolu (Partenon, Erechtejon, Propyleje), później Plaka- dziewiętnastowieczna dzielnica Aten, wielka i mała Metropolia, Plac Sindagma z budynkiem Pałacu Królewskiego a przed nim zmiana warty, która zaskoczyła wszystkich zebranych. Na koniec Stadion Olimpijski, na którym odbyły się pierwsze Igrzyska Nowożytne i powrót do hotelu.

Meteory, czyli klasztory przepięknie położone na formacjach skalnych sięgających 600 m były kolejnym punktem programu wycieczki. Dla większości właśnie to miejsce stanowiło najlepszą atrakcję w czasie wyjazdu. Zwiedzanie klasztorów oraz wizyta w wytwórni i sklepie ikon dawały możliwość cofnięcia się w czasie i poczucia klimatów sprzed wieków.

W drodze powrotnej do kraju dnia szóstego, zatrzymali się jeszcze w Salonikach na krótkie zwiedzanie. Przeszli główną ulicą miasta, przy której przeplatają się zabytki rzymskie, greckie, bizantyjskie i tureckie. Ponadto mogli zobaczyć: Odos Egnatia, kościół Panagia Chalkeon, ruiny rzymskiej agory, Łuk Galeriusza, Rzymską Rotundę oraz Hagia Sofia- wzorowana na słynnej bazylice z Konstantynopola.

Szybki przejazd przez granice kilku krajów pozwolił na powrót do Pszczyny we wczesnych godzinach popołudniowych.