Drodzy Rodzice!

Nasza szkoła, po raz kolejny, przystąpiła do akcji „Szlachetna paczka”. W tym roku po raz pierwszy do akcji włączyli się uczniowie z klas szkoły podstawowej.

 „Szlachetna paczka” jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Adresy tych rodzin są pozyskiwane przez wolontariuszy, którzy działają lokalnie.

W bieżącym roku opieką objęliśmy dwie Rodziny.

Pierwszą stanowi samotna 29- letnia matka i jej córeczka, Zosia (4 l.). Pani Monika, musiała wyprowadzić się od męża, aktualnie toczy się sprawa rozwodowa. Wraz z córką zamieszkuje w jednopokojowym mieszkaniu. Po odliczeniu kosztów utrzymania mieszkania, które w całości ponosi pani Monika, oraz opłaty za przedszkole, rodzinie pozostaje miesięcznie niewiele ponad 352.

Natomiast drugą 88- letnia Pani Anna. Pani Anna mieszka  sama w dwupokojowym mieszkaniu, na ostatnim piętrze w bloku. Mąż pani Anny zmarł w bardzo młodym wieku. Kilka lat temu, pani Anna złamała dwukrotnie nogę, musi się poruszać za pomocą balkonika. Po pewnym czasie, kobieta nieszczęśliwie upadła i uderzyła się w głowę, poważnie uszkadzając słuch. Jedynym dochodem pani Anny jest emerytura (1400 zł), a po odliczeniu kosztów utrzymania, miesięcznie kobiecie pozostaje 400 zł na życie.

Uprzejmie prosimy o pomoc i wsparcie tej akcji.

Aby usprawnić przebieg akcji i odpowiedzieć jak najszerzej na potrzeby Rodzin postanowiliśmy podzielić pomiędzy oddziały klasowe zapotrzebowanie (klasy IV-VII oraz oddziały gimnazjalne) tak, aby każda klasa przyniosła produkty określonej kategorii.

PONADTO prosimy, aby w miarę możliwości, pomóc zaopatrzyć wybrane przez nas Rodziny w ręczniki, pościel (140 x 200 cm), kołdrę, koce, garnki do codziennego użytku (przeznaczone do płyty indukcyjnej), patelnię (do płyty indukcyjnej). Mała Zosia marzy o puzzlach, grze „memory”, ciastolinie, piasku kinetycznym oraz o małym wózku dla lalek.

W tym celu prosimy o zgłoszenie Państwa chęci pomocy w tym zakresie  i określenie towarów, które byliby Państwo w stanie ofiarować (by rodzina nie otrzymała jednorodnych artykułów, np. aby rodzina nie dostała kilku ręczników, a nie otrzymała pościeli).

Zbiórka potrzebnych artykułów trwa do 5 grudnia włącznie. Artykuły prosimy składać w gabinecie pedagoga (sala 31).

Opiekunowie Szlachetnej Paczki: Magdalena Ciszewska, Aneta Lisiecka, Anna Moric, Joanna Rozmus – Cader, Justyna Sobczak, Aleksandra Śliwka.

Osoba do kontaktu: Aneta Lisiecka

Za okazaną pomoc dziękujemy!

O Szlachetnej Paczce

SZLACHETNA PACZKA to to unikalny w skali światowej system precyzyjnej, konkretnej i mądrej pomocy rodzinom w potrzebie zorganizowany na tak dużą skalę. To oryginalny polski pomysł. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej zorganizowanych projektów społecznych w Polsce. Działa od 2001 roku i co roku łączy setki tysięcy Darczyńców, Wolontariuszy i rodzin w potrzebie. Wydobywa z ludzi to, co mają w sobie najpiękniejszego.

Jak działamy?

Wolontariusze szukają rodzin i pracują z nimi. Przychodzą do ich domów, docierają do prawdziwej biedy. Dopiero gdy dogłębnie poznają sytuację, podejmują decyzję o włączeniu rodziny do projektu. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc. SZLACHETNA PACZKA tworzy rozwiązania systemowe, dzięki którym konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi. Paczki przygotowane przez Darczyńców Wolontariusze dostarczają rodzinom podczas FINAŁU, nazywanego WEEKENDEM CUDÓW. W tym roku to 9-10 grudnia.

Komu pomagamy?

Do SZLACHETNEJ PACZKI włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn od siebie niezależnych. Naszym celem jest mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę. Dlatego do PACZKI trafiają te rodziny, dla których kontakt z wolontariuszem oraz wsparcie materialne będą impulsem do zmiany. Zwracamy szczególną uwagę na: historię konkretnej rodziny i przyczyny jej trudnej sytuacji, dochód przypadający na jednego członka rodziny, postawę – czy rodzina podejmuje jakieś kroki, by zmienić swoją sytuację.

Kluczowe zasady, którymi kierujemy się w PACZCE:

  1. Nie pomagamy biedzie roszczeniowej. Nie pomagamy tylko dlatego, że ktoś krzyczy.
  2. Pomagamy mądrze. Mądra pomoc to taka, dzięki której ludzie sami radzą sobie w życiu. Głupia prowadzi do tego, że ludziom się nie chce.
  3. Nie może być tak, że im więcej pomocy, tym więcej potrzebujących. Chcemy, aby wszyscy sobie radzili w życiu.
  4. Mentalność wędkarza. Mówi się, że nie ryba, ale wędka. Ale jeśli ktoś nie ma mentalności wędkarza, to sprzeda wędkę i kupi ryby. Jeśli ktoś ma mentalność wędkarza, to weźmie kij i złowi rybę. Zawsze sobie poradzi w życiu.
  5. Wszystkie projekty SZLACHETNEJ PACZKI oparte są na pracy na mentalności. To jest zmiana trwała. Chcemy, aby ludzie sami radzili sobie w życiu.
  6. Chcemy Polaków uczyć jak zarabiać więcej. Jeśli wszyscy będą dobrze zarabiali, nie będzie biedy. To jest nasz ideał.
  7. Lubię ludzi. Nie mówimy o tym, co czujemy. Wydobywamy z ludzi to, co mają w sobie najpiękniejszego. Naszą misją jest służyć ludziom w ich rozwoju: ubogim, wolontariuszom i darczyńcom.