TORNISTER PAKUJĘ Z ROZMYSŁEM

PROBLEM WAGI CIĘŻKIEJ –

CZYLI ILE WAŻY TORNISTER/PLECAK UCZNIA SZKOŁY  PODSTAWOWEJ NR 3

Znalezione obrazy dla zapytania tornistry grafika

 Przeciążone tornistry, plecaki, są – obok braku aktywności fizycznej – jedną z przyczyn występowania u dzieci wad postawy. Zbyt ciężki tornister, plecak, może zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka, skutkiem czego jes boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli skolioza. Ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Wady postawy nabyte w dzieciństwie i wieku szkolnym, ujawniają się najczęściej w wieku dojrzałym. Najczęstsze dolegliwości to: zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, bóle kończyn i nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. W naszej placówce przeprowadziłyśmy akcję: Tornister pakuję z rozmysłem. Polegała ona na zważeniu tornistra (plecaka) każdego ucznia obecnego w szkole z całym wyposażeniem w danym dniu. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać od 10% do  15% wagi ciała ucznia. Badaniami objęto łącznie 177 uczniów, w tym aż 142 uczniów miało tornister (plecak) ważący ponad 3,5 kg. Rekordzistą w klasach I-III był uczeń, którego plecak ważył 5,7 kg. W klasach IV-VI uczeń przyniósł plecak, ważący 7,2 kg. Trudno rozwiązać problem przeciążonych tornistrów (plecaków). Skala problemu narzuca potrzebę potraktowania działań zaradczych w tej kwestii, jako ważnego elementu edukacji zdrowotnej. Konieczna jest eliminacja zbędnych obciążeń ucznia.

KILKA RAD CO ROBIĆ, ABY TORNISTRY, PLECAKI NASZYCH DZIECI

BYŁY LŻEJSZE. 

  • Przy zakupie tornistra bierz pod uwagę nie tylko wygląd, ale również jego ciężar. Są tornistry/plecaki, które bez zawartości są już zbyt dużym obciążeniem dla dziecka.
  • Skontroluj szelki tornistra/plecaka, które powinny być mocne, szerokie i regulowane.
  • Tornister/plecak powinien być dobrze usztywniony i odpowiednio wyprofilowany.
  • Zeszyty powinny być w cienkich okładkach.
  • Jeżeli to możliwe, należy zamieniać zeszyty grube na cieńsze.
  • Należy prowadzić systematyczną kontrolę tego, co dziecko pakuje do tornistra/ plecaka – czy nie zabiera ze sobą zbędnych przedmiotów, materiałów.
  • Proponujemy dziecku lżejsze, a do tego bezpieczniejsze napoje w plastikowych butelkach.

RODZICU! 

NIECH KONTROLA TORNISTRÓW/PLECAKÓW NASZYCH DZIECI

STANIE SIĘ CODZIENNYM NAWYKIEM! 

                                                                                  Opracowały: 

                                                                                  Miga Wioleta

                                                                                       Kozak Wiesława