20 lutego klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej w Skoczowie. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z bogactwem fauny i flory z terenu Gminy Skoczów. W czasie warsztatów poruszano zagadnienia ekologiczne oraz uczono jak postępować, by służyć środowisku naturalnemu.

W sali „Flora I” zapoznaliśmy się z gatunkami roślin chronionych i odkryliśmy, co dzieje się we wnętrzu mrowiska. W sali „Flora II” obejrzeliśmy multimedialną projekcję łąki wraz z charakterystycznymi dla niej roślinami, ptakami i innymi zwierzętami. Bardzo ważne aspekty ekologiczne poruszane były w sali „Woda” – obejrzeliśmy instalacje obrazujące jak wygląda obieg wody w przyrodzie, poznaliśmy zagrożenia związane z topnieniem lodowców oraz poziomem zanieczyszczenia wód, zapoznaliśmy się z procesem oczyszczania ścieków. W sali „Powietrze” dowiedzieliśmy się jak spalanie w piecu różnych materiałów wpływa na stężenie w powietrzu szkodliwych dla zdrowia substancji. Sala „Wiem co jem” pokazała nam, jak zadbać o kondycję i dobre samopoczucie. Była tutaj piramida zdrowego żywienia do samodzielnego ułożenia oraz interaktywne stanowisko pokazujące wartości odżywcze poszczególnych produktów spożywczych oraz ich wpływ na nasze zdrowie. W salach „Ryby” oraz „Płazy i gady” można było zapoznać się z mieszkańcami zbiorników wodnych, poznać zwyczaje godowe płazów i obejrzeć krótkie filmiki z nimi w roli głównej. Spróbowaliśmy też swoich sił w wędkowaniu oraz kolorowaniu rybek na ekranie dotykowym. W sali „Ptaki” słuchaliśmy odgłosów, bawiliśmy się w fotografa ptaków, a także dowiedzieliśmy się, dokąd i dlaczego ptaki migrują. Zajrzeliśmy również do gniazda sikorek. Natomiast w sali „Drzewa” widzieliśmy różne gatunki drzew występujących na obszarze gminy Skoczów, zauważaliśmy różnice między nimi, zobaczyliśmy jak wyglądają prawdziwe ptasie gniazda oraz sprawdziliśmy, jaki jest czas rozkładania się różnego rodzaju odpadów w lesie.

Ponadto, mieliśmy też okazję uczestniczenia w warsztatach artystycznych – dostaliśmy nowe, własne torby ekologiczne i dekorowaliśmy je według własnego pomysłu specjalnymi farbami, by mogły nam służyć jak najdłużej i jak najczęściej.

To była fascynująca przygoda. Centrum Edukacji Ekologicznej w Skoczowie jest obiektem nowoczesnym, wspaniale wyposażonym. Dziękujemy jego pracownikom za wspaniałą lekcję przyrody!

GALERIA ZDJĘĆ