Jarmark Świąteczny na pszczyńskim rynku to także czas przedstawienia kolejnego numeru „Kroniki pszczyńskiej”; w tym roku ukazał się już szósty zeszyt obrazujący klimat naszej „Małej Ojczyzny”, klimat plessowych wspomnień, a wśród nich w V rozdziale „Wydarzenia” zaprezentowany został artykuł zatytułowany „18 lat  w górach z pszczyńską „Wichurą”” autorstwa pani Joanny Rozmus-Cader, współzałożycielki Szkolnego Klubu Krajoznawczo – Turystycznego SKKT – PTTK „Wichura”.

To właśnie 23 października 2004 r. wraz z grupą uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Publicznego Gimnazjum nr 3 w Pszczynie udali się na pierwszą górską wyprawę.
Sięgając pamięcią wstecz, 2001 r. z inicjatywy pani Joanny Rozmus – Cader, a także jej zmarłego męża pana Krzysztofa Rozmusa, rozpoczęła się piękna włóczęga po miejscach, w których człowiek zaczyna rozumieć pokorę wobec piękna natury.
Począwszy od Beskidu Żywieckiego, poprzez Tatry, Sudety, Pieniny, Karkonosze, Bieszczady, Góry Świętokrzyskie, a skończywszy na Alpach i Himalajach, Wichurzanie przemierzali tysiące kilometrów, chyląc czoło cudom przyrody.Za swoją niezwykłą działalność byli nagradzani, m.in. otrzymując tytuł  „Najlepszego Klubu Krajoznawczo – Turystycznego w Polsce”.

Od 2011 roku pani Joanna Rozmus-Cader wraz z panem Maciejem Caderem organizują liczne eskapady, zrzeszając pasjonatów wycieczek górskich bez względu na wiek czy zdolności , gdyż właśnie to stowarzyszenie udowodniło wielu ludziom potencjał swoich możliwości.
Także mając na uwadze altruizm, pokonywali trudy wędrowania w celach charytatywnych, by zwrócić uwagę na świadomość czynienia dobra dla innych.
Czytając kilkunastostronicowy artykuł, czytelnik przemierzył niezapomniane szlaki, zdobył nieokiełzane szczyty i wyruszył w kolejną trasę, w drogę po przygodę. Trzeba oddać się tekstowi, zobaczyć najciekawsze fotografie, by choć przez chwilę przebyć ścieżki niestrudzonych Wichurzan.

Galeria zdjęć