Zdjęcia w galerii:)

Z „Wichurą” na najwyższym szczycie Gór Świętokrzyskich.

Góry Świętokrzyskie – łańcuch górski w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższym szczytem jest Łysica w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.

Łysica- to także najniższy szczyt należący do Korony Gór Polski- ma zaledwie 612 m., ale z uwagi na swoje dalekie położenie- 230 km z Pszczyny, wcale nie taki łatwy do zdobycia.

Jednakże raz na kilka lat można się wybrać w taką trasę, by stanąć na szczycie Góry Czarownic. Wyruszyli Wichurzanie już o 5 rano z Pszczyny, by po 4 godzinach stawić się u wrót Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Szlakiem czerwonym ze Św. Katarzyny powędrowali w kierunku Łysicy po drodze mijając słynne gołoborza. Nazwa gołoborze jest terminem ludowym nadanym przez miejscową ludność. Określa ona obszary bezleśne (gołe od boru) znajdujące się na stokach pasm górskich. Gołoborza zbudowane są z bloków kambryjskiego piaskowca kwarcytowego powstałych ponad 500 mln lat temu. W Świętokrzyskim Parku Narodowym występują one zarówno na północnym jak i południowym stoku pasma Łysogórskiego.

Dość szybko- po niespełna 2 godzinach Łysica została zdobyta. Pamiątkowe zdjęcie, odpoczynek i czas na dalszą wędrówkę- tym razem w kierunku św. Krzyża. Ogromna ilość śniegu umilała wędrówkę zwłaszcza najmłodszym turystom. Po dotarciu do celu Wichurzanie mogli pomodlić się w Bazylice Mniejszej Świętej Trójcy na Łysej Górze. To najstarsze polskie sanktuarium, miejsce szczególnego kultu w wieku XV.

Po zejściu do autobusu pozostał już tylko kilkugodzinny powrót w rodzinne strony.

Wycieczka wyjątkowa pod wieloma względami- jak zawsze rodzinna atmosfera, integracja małych, większych i największych, oraz obecność wielu babć i dziadków, którzy tego dnia szczególnie i wyjątkowo pięknie mogli obchodzić swoje święto:)

Na następny wyjazd zaprasza Wichura rodziców- na kulig w Dolinie Białej Wisełki- 18 lutego, a dzieci w Beskid Mały na Leskowiec 25 lutego.

Więcej informacji na temat działalności klubu na stronie WWW.wichura-pszzyna.pl

Z turystycznym pozdrowieniem

Joanna Rozmus-Cader