„Wielki Test z Niepodległości”

11 listopada 1918 roku nastąpiło zawieszenie broni na froncie zachodnim.

100-lecie odzyskania niepodległości

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…)” Jędrzej Moraczewski

Już po raz czwarty odbył się w naszej szkole konkurs dotyczący odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku szczególny, bo świętujemy okrągłą rocznicę tego radosnego wydarzenia. W intelektualnych zmaganiach wzięli udział uczniowie klas siódmych , ósmych i  trzecich gimnazjalnych. Wszyscy musieli poradzić sobie z pytaniami dotyczącymi okoliczności utraty państwa przez Polaków, a następnie z mozolną długą trwającą 123 lata-drogą odzyskiwania niepodległości.

 Uczniowie klas młodszych  przygotowują się do rywalizacji w konkursie na najlepsze wykonanie pieśni patriotycznej. Wszystkich laureatów poznamy na akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.