Nasza szkoła przyłączyła się do szlachetnej akcji:) Zbieramy złom srebra, stare telefony komórkowe, płyty CD i baterie!!! O akcji przeczytajcie poniżej i na stronie:

http://zbieramto.pl/budujemy-domy-i-przedszkole/

 

„srebro na wagę złota” to największa z ogólnopolskich akcji prowadzonych przez Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów w ramach projektu zbieramto.pl | dla misji i środowiska. Jej celem jest budowa domów i przedszkola w Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia w Opol na Filipinach. Inicjatywa polega na zbiórce srebrnego złomu, który jest przetapiany na Krzyżyki sercańskie. Dochód z ich rozprowadzania przeznaczamy na budowę domów dla rodzin koczujących pod namiotami. Ponadto, z myślą o najmłodszych mieszkańcach Wioski powstaje przedszkole (koszt inwestycji wynosi 155 800 zł). Każdy podarowany gram srebra, każdy zakupiony krzyżyk przyśpiesza prace budowlane.

Historia Filipińczyków…

Na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia 2011 r. tajfun Sendong uderzył w Cagayan de Oro City, gdzie pracują polscy Sercanie.
Zabił ponad 1200 osób.
Pozbawił schronienia prawie 9 tys. rodzin.
W wyniku niszczycielskiej siły żywiołu wielu mieszkańców straciło bliskich, dorobek całego życia i nadzieję na lepsze jutro.

Statystyki liczbowe nie oddadzą bezmiaru tragedii – żalu za zmarłymi krewnymi, tęsknoty za zaginionymi przyjaciółmi, atmosfery wszechobecnej rozpaczy, czy strachu odczuwanego podczas walki z „wielką wodą”. Brak dachu nad głową potęguje poczucie beznadziei. Chociaż budowę Wioski rozpoczęto w 2012 r. potrzeby są nadal ogromne. Do dzisiaj kilka tysięcy osób wegetuje w prowizorycznych schronieniach bez dostępu do podstawowych wygód. Wśród bezdomnych są również maleńkie dzieci  oraz starsi, schorowani ludzie.

Jak można pomóc?

W wielu szkatułkach leży zniszczona srebrna biżuteria, której naprawa nie jest opłacalna. W kredensach zalegają poczerniałe srebrne cukierniczki,  zdekompletowane sztućce  albo zepsute papierośnice. Często mają wartość wyłącznie sentymentalną. Dzięki naszej akcji  otrzymują „drugie życie” i mogą dać schronienie wielodzietnej filipińskiej rodzinie. Już za 6 kg starego srebra jesteśmy w stanie wybudować 1 nowy dom! Otwórzmy serca i szkatułki. Przeszukajmy szuflady i szafki. Podzielmy się tym, co często nieużywane i zbędne. Przekazując srebrny złom budujesz domy, przedszkole i przywracasz nadzieję. Do tej pory w Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia powstało 585 domów (stan na listopad 2015 r.) na 600 planowanych w tym 20 domów dzięki Darczyńcom z Polski.

Oprócz szlachetnego złomu, w ramach inicjatywy „zbieram i wspieram” gromadzimy elektrośmieci: baterie, płyty CD/DVD, telefony komórkowe. Więcej o tej ogólnopolskiej eko-akcji na rzecz Filipińczyków tutaj.

Budowę Wioski i przedszkola można także wesprzeć przesyłając ofiary na konto bankowe:

Sekretariat  Misji  Zagranicznych Księży Sercanów
ul. Radzyńska 3a, 20-850 Lublin