Drodzy Rodzice,

W obliczu naruszenia podstawowych praw człowieka, nikt nie powinien pozostawać obojętnym. Wszyscy jesteśmy głęboko poruszeni sytuacją naszych Sąsiadów.

Tuż obok nas są ludzie z Ukrainy – przyjaciele i przyjaciółki, koledzy i koleżanki dzieci ze szkoły/przedszkola, współpracownicy i współpracownice. Tuż obok nas, czasami w towarzystwie nas obserwujemy rozpacz ludzi, których kraj rozpada się na kawałki, lęk o najbliższych, wybory: wracać, czy zostać? Nie sposób odnaleźć się w tej sytuacji nam dorosłym, zatem ze szczególną wrażliwością i mądrością powinniśmy podejść do ewentualnych pytań, dyskusji, obaw, niepokojów, które mogą wykazywać nasze dzieci. Do społeczności ZSP w Pszczynie także należą przedstawiciele narodu ukraińskiego, koledzy z ławki, sali….ich rodziny.

W czwartek obudziliśmy się w innej rzeczywistości i choć konflikty zbrojne obecne są w świecie, a informację o agresji i przemocy docierają do nas codziennie z różnych zakątków świata wiemy, co czuliśmy wczoraj słuchając kolejnych informacji na temat nieuzasadnionej agresji na naszych Sąsiadów. Mamy świadomość, że mimowolnie nasi wychowankowie odbierają te same niepokojące komunikaty i mają prawo być zdezorientowani,  czuć niepokój, niepewność – sytuacja, którą mogą znać jedynie jako scenariusz gry komputerowej, urzeczywistnił się.

W tak trudnym doświadczeniu nie ma rad uniwersalnych, ufam psychologom dziecięcym, którzy radzą by  każdy komunikat dotyczący wojny dostosować do wieku dziecka i przede wszystkim – zachować spokój, nie wzbudzać dodatkowych negatywnych emocji. Pytajmy dzieci co wiedzą i czują, tłumaczmy to, co możliwe do wytłumaczenia –  stosujmy zasadę maksimum bezpieczeństwa dziecka.

W poniedziałek wracamy do szkoły po feriach, będziemy przyglądać się zachowaniom, przysłuchiwać dyskusjom naszych podopiecznych i  odpowiedzialnie towarzyszyć im w razie potrzeby.

Prosimy Państwa o bieżącą informację do Wychowawców w każdej sprawie, w której uznacie,  że placówka powinna mieć wiedzę  i reagować.

———————————–

Włączamy się aktywnie w zbiórkę rzeczy potrzebnych ludziom na Ukrainie. Wiemy, że najbardziej realnym wsparciem dla Ukrainy będzie zasilenie już działających zbiórek, które organizują sprawdzone instytucje/organizacje. Od poniedziałku w budynku naszej placówki- zarówno w szkole jak i przedszkolu można w dobrowolny sposób wesprzeć rodziny ukraińskie.

Najbardziej potrzebne rzeczy w stanie używalności, to:
– koce,
– śpiwory,
– karimaty,
– konserwy mięsne, rybne, pasztety,
– przetwory mięsne np. pulpety, klopsy, gołąbki itp.
– makarony,
– kasze, ryż,
– cukier,
– mąka,
– przetwory warzywne i owocowe,
– olej spożywczy,
– opatrunki medyczne, opaski uciskowe,
– środki higieniczne i kosmetyki.

PCK uruchomił także zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie. Wpłaty można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem UKRAINA. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Z góry dziękujemy za okazaną pomoc – wierzymy, że wspólnie uczymy naszych wychowanków realnego reagowania na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość