Współcześnie wiele osób nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Służy on między innymi do zabawy, pracy czy nauki, ale też wykonywania innych, codziennych czynności. Szukamy w nim usług, pracy, kontaktu z innymi, załatwiamy urzędowe sprawy i sprawdzamy konta bankowe. Niestety, Internet wykorzystywany jest również do dokonywania kradzieży lub oszustw. Aby zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa online, powstają różne inicjatywy – między innymi takie, jak Dzień Bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ma na celu przede wszystkim inicjowanie oraz propagowanie różnych działań sprzyjających bezpiecznemu korzystaniu z sieci przez sieci i młodzież. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w drugim dniu, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca każdego roku. W 2022 wypada 8 lutego i będziemy go obchodzić w Polsce już po raz 18. Co ważne, wszystkie inicjatywy i wydarzenia towarzyszące akcji odbywają się nie tylko w ten jeden dzień, ale aż do końca marca.

Bezpieczeństwo w Internecie a dzieci

Najczęstsze zagrożenia, które czyhają na dzieci w Internecie to przede wszystkim hejt, treści pro-ana (promowanie anoreksji), child grooming, cyberprostytucja czy patostreamy. Niebezpieczne jest również uzależnienie od Internetu.

Warto rozważyć zainstalowanie aplikacji do kontroli rodzicielskiej oraz nie pozostawiać dziecka samemu sobie w sieci. Należy uświadamiać najmłodszych, jakie zagrożenia płyną z Internetu oraz rozmawiać z nimi na ten temat.

W razie wątpliwości zapraszamy na konsultacje z psychologiem lub pedagogiem.

Internet to źródło wielu przydatnych rzeczy – pod warunkiem, że korzysta się z niego właściwie. Nikt nie jest anonimowy w sieci, a wszystko, co tam piszemy lub dodajemy, pozostanie na długi czas. Warto pamiętać o tym, że Internet tworzymy my, dlatego dbajmy o bezpieczeństwo w sieci.

Czas nauki zdalnej nie sprzyja odłączeniu się od sieci internetowej. Miejmy nadzieję, że wrócimy do normalności. Bo dzieci i młodzież, nie chcą być „na onlinie”:

https://www.youtube.com/watch?v=tMNaZ3mN1io