Stowarzyszenie Brydża Sportowego SZLEMIK Pszczyna
Zajęcia brydżowe odbywają się w środy w godz. 14:00 – 17:00 w sali 88.
ZAPRASZAMY!!!
Stowarzyszenie SZLEMIK Pszczyna zaprasza na Turniej Brydża Sportowego Dla Dzieci,
który odbędzie się w piątek 16 czerwca w auli ZSP Pszczyna o godz. 16.00.
Turniej jest bezpłatny, a zapisy w dniu zawodów od godz. 15.30.
Zakończenie rozgrywek i wręczenie nagród ok. 20.00.
Zapraszamy!!!
Mistrzostwa Polski Dzieci w Brydżu Sportowym – Tęgoborze 2023
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików – wiosna 2023
TURNIEJE:
Turnieju Par Młodzieży Dla Początkujących w Chorzowie w ramach Mityngu Barbórkowego 2022
I Turniej Brydża Sportowego dla Dzieci “Brydżowe Mikołajki 2022”
Zarząd:
Dawid Ochman – przedstawiciel Stowarzyszenia
Teresa Mączkowska-Marszałek – członek zarządu
Jadwiga Nachajska-Wicher – członek zarządu
REGULAMIN
§ 1. NAZWA
Stowarzyszenie nosi nazwę Stowarzyszenie Brydża Sportowego Szlemik Pszczyna, w skrócie SBS Szlemik Pszczyna zwane dalej Stowarzyszeniem.
§ 2. CEL
Celem Stowarzyszenia jest planowanie i organizowanie pozalekcyjnego życia sportowego i intelektualnego uczniów poprzez popularyzację brydża sportowego ze szczególnym uwzględnieniem uczniów placówek oświatowych z terenu Pszczyny w taki sposób, aby odnosili oni sukcesy rozumiane jako czołowe lokaty w rozgrywkach na szczeblu lokalnym i krajowym w swoich kategoriach wiekowych.
§ 3. ŚRODKI DZIAŁANIA
Realizacja celu następuje poprzez rekrutację oraz szkolenie uczniów i ich wspieranie w osiąganiu wyników sportowych. Stowarzyszenie będzie rekrutowało młodzież poprzez nawiązywanie kontaktów z dyrektorami pszczyńskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Głównym narzędziem do osiągnięcia celu jest prowadzenie szkoleń w sposób systematyczny poprzez osoby posiadające uprawnienia nadane przez Polski Związek Brydża Sportowego oraz gościnnie poprzez brydżystów z dużym doświadczeniem. Stowarzyszenie będzie uczestniczyło w szkoleniach, konsultacjach startowych, turniejach, obozach, rozgrywkach ligowych, które przybliżą członków Stowarzyszenia do osiągnięcia celu. W/w będzie realizowane między innymi dzięki ścisłej współpracy z Polskim oraz Śląskim Związkiem Brydża Sportowego.
§ 4. SIEDZIBA I TEREN DZIAŁANIA
- Siedzibą Stowarzyszenia jest Pszczyna, a terenem działania jest Rzeczpospolita Polska.
- Dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenie może prowadzić działalność poza granicami kraju na terenie innych państw, z poszanowaniem tamtejszego prawa.
- Stowarzyszenie powołane jest na czas nieokreślony.
§ 5. CZŁONKOSTWO I SKŁADKA
- Członkiem zwyczajnym może być każda osoba fizyczna wyrażająca gotowość uczestnictwa w realizacji celów Stowarzyszenia, która zostanie przyjęta w poczet członków przez Przedstawiciela Stowarzyszenia, po złożeniu pisemnej deklaracji członkowskiej i zobowiąże się do regularnego opłacania składki członkowskiej.
- Małoletni, który nie ukończył 16 roku życia, wyrażający gotowość uczestnictwa w realizacji celów Stowarzyszenia może, za zgodą przedstawiciela ustawowego zostać członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia, po przyjęciu w poczet członków przez Przedstawiciela Stowarzyszenia, po złożeniu pisemnej deklaracji członkowskiej przez przedstawiciela ustawowego i zobowiązaniu się go do regularnego opłacania składki członkowskiej.
- Małoletni, który nie ukończył 16 roku życia prawa członka wykonuje poprzez przedstawiciela ustawowego. Małoletni, który ukończył 16 rok życia prawa członka wykonuje bezpośrednio.
- Członkiem wspierającym po złożeniu deklaracji członkowskiej i spełnieniu poniższych kryteriów może zostać:
a) osoba fizyczna, która przekazuje w każdym roku pomoc finansową lub rzeczową na rzecz Stowarzyszenia o wartości nie mniejszej niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto obowiązującego na dzień 1 stycznia roku, którego dotyczy pomoc.
b) osoba fizyczna, która posiada uprawnienia sędziowskie lub instruktorskie i służy na zasadzie wolontariatu pomocą w ramach posiadanych kompetencji w wymiarze nie mniejszym niż 35 godzin w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
c) osoba fizyczna, która działa na rzecz Stowarzyszenia na zasadzie wolontariatu w wymiarze nie mniejszym niż 35 godzin w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
d) przedstawiciel szkoły z Pszczyny na terenie której Stowarzyszenie prowadzi zajęcia. - Członkiem honorowym może zostać osoba, która jest związana z brydżem i Pszczyną jednocześnie, a jej osiągnięcia w brydżu sportowym winny stanowić wzór do naśladowania.
- Członkowie wspierający i honorowi są zwolnieni z opłacania składek. Członek wspierający i honorowy posiada wszystkie prawa członka zwyczajnego za wyjątkiem głosu stanowiącego oraz czynnego i biernego prawa wyborczego na Zebraniu Członków.
- Miesięczna maksymalna składka członkowska oraz system zniżek jest ustalana przez Przedstawiciela Stowarzyszenia i jeżeli nie przekracza miesięcznie 2,5% minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto(obowiązującego w dniu rozpoczęcia danego sezonu) jej ustalenie nie wymaga uchwały Zebrania Członków. Wysokość składki jest ustalana na dany sezon. Sezon trwa od 1 sierpnia do 31 lipca roku następnego, pierwsza składka w sezonie jest zbierana we wrześniu i jest składką podwójną, ostatnia składka w sezonie jest zbierana w czerwcu i jest składką podwójną. Jeżeli członek został przyjęty w poczet członków Stowarzyszenia w drugim lub następnym miesiącu sezonu to pierwsza składka jest składką podwójną. W ramach składki członkowskiej Stowarzyszenie pokrywa 20 grudnia każdego roku opłatę członkowską za każdego członka zwyczajnego niezalegającego ze składkami na w/w dzień na rzecz Polskiego i Wojewódzkiego Związku Brydża Sportowego. Po wygaśnięciu członkostwa Stowarzyszenie nie może występować z roszczeniem o wpłatę zaległych składek.
§ 6. RAWA I OBOWĄZKI CZŁONKA ZWYCZAJNEGO
Członkowie zwyczajni mają prawo:
- uczestniczyć w konkursach, wycieczkach, turniejach oraz innych imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie i inne podmioty o podobnym celu działania oraz Polski i Śląski Związek Brydża Sportowego,
- uczestniczyć z głosem stanowiącym w Zebraniu Członków,
- uczestniczyć w rozgrywkach na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym reprezentując Stowarzyszenie, drużyny Stowarzyszenia oraz w przypadku powołania kadrę Rzeczpospolitej Polskiej.
Członkowie zwyczajni są zobowiązani do:
- stosowania się do postanowień niniejszego regulaminu oraz wydanych na jego podstawie Uchwał,
- dbać o dobre imię Stowarzyszenia, a w szczególności przestrzegać zasad etyki, dyscypliny i zwyczajów sportu na zasadach fair play,
- brać aktywny udział w działalności Stowarzyszenia oraz troszczyć się o jego rozwój i ochronę mienia Stowarzyszenia,
- występować w turniejach i rozgrywkach ligowych w strojach Stowarzyszenia jeżeli wpisowe zostało pokryte przez Stowarzyszenie.
§ 7. USTANIE CZŁONKOSTWA
Członkostwo zwyczajne ustaje w przypadku:
a) dobrowolnego wystąpienia ze Stowarzyszenia, zgłoszonego na piśmie do Przedstawiciela Stowarzyszenia,
b)wykluczenia przez Przedstawiciela z powodu Zaległości w opłacaniu składek na rzecz Stowarzyszenia większych niż dwie zaległe składki,
c)wykluczenia przez Przedstawiciela z powodu Istotnego naruszenia regulaminu lub Uchwał wydanych na jego podstawie,
d) śmierci członka,
Członkostwo wspierające i honorowe ustaje w przypadku:
a) dobrowolnego wystąpienia zgłoszonego na piśmie do Przedstawiciela Stowarzyszenia,
b) wykluczenia przez Przedstawiciela z powodu niespełniania kryteriów z § 5,
c) śmierci członka.
§ 8. WŁADZE STOWARZYSZENIA
- Władzami Stowarzyszenia są:
a) Zebranie Członków,
b) Przedstawiciel. - Stowarzyszenie jest reprezentowane poprzez Przedstawiciela, który może udzielić pełnomocnictwa do reprezentowania. Przedstawiciel jest wybierany na 4 letnią kadencję. Do kompetencji Przedstawiciela należy w szczególności:
a) reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
b) udzielanie pełnomocnictwa do reprezentowania do działania w imieniu Stowarzyszenia,
c) kierowanie bieżącą pracą Stowarzyszenia,
d) realizowanie uchwał Zebrania Członków,
e) zarządzenie majątkiem Stowarzyszenia,
f) przyjmowanie i wykluczanie członków Stowarzyszenia,
g) zwoływania Zebrania Członków, nie rzadziej niż raz na 4 lata,
h) ustalanie wysokości składek członkowskich,
i) zmiana Regulaminu określona w § 9.
3. Przedstawiciel Stowarzyszenia jest wybierany i odwoływany uchwałą Zebrania Członków. W razie odwołania przedstawiciela, Zebranie Członków jest zobowiązane do jednoczesnego podjęcia uchwały o powołaniu nowego Przedstawiciela. W razie śmierci Przedstawiciela, każdy z Pełnomocników Stowarzyszenia ma prawo i obowiązek zwołać Zebranie Członków celem wybrania nowego Przedstawiciela Stowarzyszenia. W razie braku zwołania Zebrania Członków przez Pełnomocnika w terminie 14 dni od śmierci Przedstawiciela, każdy z Członków zwyczajnych ma prawo do zwołania Zebrania Członków celem wyboru nowego Przedstawiciela, w takim przypadku uchwała o wyborze nowego Przedstawiciela wymaga udziału w Zebraniu Członków co najmniej połowy członków zwyczajnych.
4. Przedstawiciel i pełnomocnicy ustanowieni przez przedstawiciela mogą otrzymywać wynagrodzenie. Suma ich wynagrodzenia miesięcznie nie może przekraczać 150% minimalnego wynagrodzenia brutto, łącznie dla wszystkich (obowiązującego w miesiącu za który przyznano wynagrodzenie), a 100% minimalnego wynagrodzenia brutto dla żadnego z osobna (obowiązującego w miesiącu za który przyznano wynagrodzenie).
5. Jeżeli obowiązujące przepisy lub zapisy Regulaminu nie stanową inaczej, Zebranie Członków zbiera się na żądanie Przedstawiciela lub na wniosek ½ członków zwyczajnych Stowarzyszenia. Zebranie Członków podejmuje uchwały względną większością głosów, bez względu na liczbę obecnych członków.
6. Do kompetencji Zebrania Członków należy:
a) wybór i odwoływanie Przedstawiciela Stowarzyszenia,
b) podejmowanie uchwał o rozwiązaniu stowarzyszenia,
c) podejmowanie uchwał w sprawach niezastrzeżonych do kompetencji Przedstawiciela Stowarzyszenia.
§ 9. ZMIANA REGULAMINU
- Przedstawiciel ma prawo zmienić regulamin o ile jest to konieczne do osiągnięcia celów Stowarzyszenia. Szczególnym przypadkiem braku konieczności zwoływania Zebrania Członków w celu zmiany Regulaminu jest obowiązek dostosowania Regulaminu do zmieniających się przepisów i wytycznych Polskiego Związku Brydża Sportowego.
- Przedstawiciel jest zobowiązany do powiadomienia wszystkich członków zwyczajnych Stowarzyszenia o takim zamiarze i przedstawieniu ujednoliconej treści nowego regulaminu.
- W przypadku wpłynięcia sprzeciwu na piśmie w ciągu 7 dni od powiadomienia o zamiarze zmiany Regulaminu od co najmniej jednego członka zwyczajnego Przedstawiciel Stowarzyszenia jest zobowiązany do zwołania Zebrania Członków w celu podjęcia uchwały dotyczącej proponowanej zmiany.
§10. ROZWIĄZANIE STOWARZYSZENIA
- Stowarzyszenie może być rozwiązane przez Zebranie Członków. W razie rozwiązania stowarzyszenia na podstawie uchwały Zebrania Członków, Przedstawiciel staje się likwidatorem Stowarzyszenia, chyba, że Zebranie Członków postanowi inaczej.
- W przypadku rozwiązania Stowarzyszenia przy dodatnim saldzie konta bankowego środki zgromadzone zostaną przekazane na rzecz Rady Rodziców w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Pszczynie wraz z środkami trwałymi/wyposażeniem. Powyższe zobowiązanie nie ma zastosowania w przypadku przekształcenia Stowarzyszenia zwykłego w inną jednostkę organizacyjną.
§ 11. SKUTECZNOŚĆ DORĘCZENIA
- Wszelkie powiadomienia drogą elektroniczną pomiędzy Stowarzyszeniem/ Przedstawicielem Stowarzyszenia, a członkami Stowarzyszenia uznaje się za skutecznie doręczone ,z chwilą wskazaną w elektronicznym potwierdzeniu odbioru.
- W razie braku elektronicznego potwierdzenia odbioru w terminie 14 dni od dnia wysłania elektronicznego powiadomienia, doręczenie następuje do rąk własnych Członka Stowarzyszenia lub listem poleconym. W razie nieodebrania powiadomienia listem poleconym, powiadomienie uznaje się za doręczone z upływem terminu określonym w zawiadomieniu o odbiorze listu poleconego.
- W przypadku zmiany adresu email lub adresu dla doręczeń, Członek Stowarzyszenia jest zobowiązany do powiadomienia na piśmie pod rygorem nieważności powiadomienia w innej formie.
Dokumenty do pobrania:
Deklaracja przystąpiebia do SBS SZLEMIK
RODO SBS SZLEMIK