Program ESA 2020/2021

Co wisi w powietrzu?

Nasza szkoła bierze udział w kolejnej edycji programu: Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA).

To projekt edukacyjno-informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym (PAS).

W ramach projektu w szkole podejmowane są działania edukacyjne: stacjonarnie i on-line.

W trakcie zajęć uczestnicy otrzymują informacje na temat smogu i jego konsekwencji zdrowotnych, a także wskazówki, co każdy z nas może zrobić, aby jakość powietrza, którym oddychamy, była lepsza.

Uczniowie oglądają prezentacje, biorą udział w e-lekcjach, wypełniają karty pracy i rozwiązują test, co pozwala im otrzymać certyfikat.

Z dziecięcych prac plastycznych powstała wystawa, którą można podziwiać w holu szkoły.

Program ESA 2019/2020

Nasza szkoła bierze udział w projekcie ESA Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą problemu smogu, jakości powietrza oraz naszego wpływu na środowisko, przygotowanej przez specjalistów z POLSKIEGO ALARMU SMOGOWEGO, który jest partnerem merytorycznym NASK w projekcie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.

Oglądając prezentację dowiedzą się Państwo:

• Czym jest SMOG i skąd się bierze?
  • Jak SMOG wpływa na nasze zdrowie oraz naszych dzieci i na ich rozwój?
  • Jak bronić się i walczyć ze SMOGIEM?
  • Jak skorzystać z dotacji w ramach Programu Czyste Powietrze?
  • Jakie programy, dotacje i instrumenty mamy do walki ze SMOGIEM?
  • Jakie są wyniki pomiarów SMOGU w Edukacyjnej Sieci Antysmogowej?

Prezentacja

Prezentujemy efekty pierwszego szkolnego zadania projektowego.

Uczniowie pod kierunkiem wychowawców przygotowali plakaty poruszające zagadnienie walki ze smogiem. Zapraszamy do galerii, w której zobaczyć można, w jaki sposób młodzi ludzie widzą kwestię zanieczyszczenia powietrza, jak próbują zwrócić uwagę dorosłych na ten problem.

Cały ten smog – film

Smog w oczach dzieci – film