„Bielsko- Biała Nocą” czas zacząć! 

19 października odbyła się edycja biegów na orientację “Bielsko-Biała Nocą.”  Jest to cykl miejskich, wieczornych biegów na orientację. Nasi uczniowi debiutowali na trasie C (długość ok. 2,0 km) – dla początkujących, gdzie możliwy był start w zespołach 2-osobowych,
z oddzielną klasyfikacją dla kobiet (CK), mężczyzn (CM), zespołów mieszanych (Cmix).

Zawody są ogólnodostępne dla wszystkich. Mapy i trasy są przygotowane zarówno dla biegaczy którzy już mają doświadczenie w orientacji sportowej jak i dla tych którzy chcą spróbować biegania z mapą.

Zawody odbyły się w rejonie ATH, Błoni i częściowo w Lesie Cygańskim. Było sporo asfaltu, przystrzyżonych trawników, ale i trochę górek, błotka. Dłuższe trasy musiały pobiegać też po lesie. Hania N., Patrycja G., Mariusz S., Dawid S., Bartek S., Igor W., Julia S., Julianna K., Kamila U., Agnieszka P., byli na trasie biegowej po raz pierwszy. Choć nie było łatwo, wszyscy zjawili się na mecie z uśmiechem i satysfakcją.

A co to są biegi na orientację? (BnO)

 To dyscyplina sportowa, w której zawodnik na podstawie mapy i przy użyciu kompasu, musi przebiec wytyczoną trasę w terenie (las, osiedle, park miejski, itp.), odnajdując i potwierdzając po drodze punkty kontrolne (PK), w jak najkrótszym czasie. Wybór drogi pomiędzy punktami nie jest ustalony – to sam zawodnik wybiera drogę pomiędzy punktami, na podstawie mapy. Aby ukończyć bieg i być sklasyfikowanym, należy potwierdzić w podanej kolejność wszystkie punkty kontrolne zaznaczone na mapie.
Każdy bieg jest unikalny, ponieważ nie zna się trasy przed zawodami oraz miejsca rozgrywania biegów są różne.

Kolejny start już za miesiąc, 16 listopada.

Ze sportowymi pozdrowieniami:

 Aleksandra Kost