W klasie 2d, 3d odbyło się spotkanie z licealistkami w ramach projektu społecznego „Słoik”, które realizują. Dziewczyny Małgorzata Lebioda (uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie, absolwentka Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pszczynie) wspólnie z koleżankami, realizują projekt pod opieką platformy Zwolnieni z Teorii, którego celem jest poszerzenie perspektywy uczniów z małych miejscowości i ułatwienie wyboru dalszej drogi. Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, dziewczyny zachęcały do aktywnego udziału, projekt powstał z myślą o gimnazjalistach, chcących kontynuować naukę w liceum, chęci pomocy młodym ludziom z mniejszych miejscowości, podjąć tę trudną decyzję wyboru liceum, także poza naszym powiatem, chciały pokazać, że wizja nauki np. w Warszawie nie powinna być taka przerażająca. Dziewczyny podzieliły się swoimi wrażeniami, wspomnieniami i radami. Zapoznały naszą młodzież następującymi tematami:

  1. Przedmioty rozszerzone – czego się uczymy, jak wybraliśmy, jakimi kryteriami kierowaliśmy się przy podejmowaniu decyzji, nasze spostrzeżenia, rady
  2. Wybór liceum – na co patrzyliśmy, co jest istotne, rankingi, wyniki matur, wybory rozszerzeń i języki obce
  3. Priorytety i wybory – co jeżeli nie ma szkoły idealnej, wybór między profilem, językiem czy lokalizacją
  4. Egzaminy gimnazjalne – jak bardzo istotne są przy aplikacji, jak się przygotowywaliśmy, nasze rady, sposoby
  5. Dojazdy – czy to duży problem, jak wyglądają poranne podróże transportem publicznym, jak to jest z organizacją czasu, jak to jest z tym snem i znalezieniem chwili na hobby czy znajomych
  6. Różnice – co się zmieniło, czy da się utrzymać cały czas tak samo dobre oceny jak w poprzednich latach edukacji, nasze obserwacje, spostrzeżenia
  7. Życie w dużym mieście – czy to, że tyle czasu spędzasz w dużym mieście coś zmieniło, czy widzisz inne plusy oprócz samej placówki w której się uczysz, zajęcia dodatkowe, możliwości
  8. Ostatnie pół roku- podsumowanie, wrażenia, jak oceniasz teraz swoją decyzję co do wyboru liceum, czy jesteś zadowolony, co możesz powiedzieć o tym czasie

Na koniec młodzież miała okazję zadawać nurtujące ich pytania.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA SPOTKANIE