PROBLEM WAGI CIĘŻKIEJ –

CZYLI ILE WAŻY TORNISTER/PLECAK UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3

Przeciążone tornistry, plecaki, są – obok braku aktywności fizycznej – jedną z przyczyn występowania u dzieci wad postawy. Zbyt ciężki tornister, plecak, może zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka, skutkiem czego jes boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli skolioza. Ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Wady postawy nabyte w dzieciństwie i wieku szkolnym, ujawniają się najczęściej w wieku dojrzałym. Najczęstsze dolegliwości to: zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, bóle kończyn i nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych.

W naszej placówce przeprowadziłyśmy akcję: Tornister pakuję z rozmysłem. Polegała ona na zważeniu tornistra (plecaka) każdego ucznia obecnego w szkole z całym wyposażeniem w dniu 03.10.2018r.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać od 10% do 15% wagi ciała ucznia. Badaniami objęto łącznie  236 uczniów, w tym aż 189 uczniów miało tornister (plecak) ważący ponad 3,5 kg.             Rekordzistą w klasach I-III był uczeń, którego plecak ważył 5,4 kg. Najlżejszy okazał się plecak ucznia klasy I – ważył 2,1 kg. W klasach IV-VI uczeń przyniósł plecak, ważący 7,9 kg; najlżejszy plecak ważył 2,8 kg.

Trudno rozwiązać problem przeciążonych tornistrów (plecaków). Skala problemu narzuca potrzebę potraktowania działań zaradczych w tej kwestii, jako ważnego elementu edukacji zdrowotnej. Konieczna jest eliminacja zbędnych obciążeń ucznia.

KILKA RAD CO ROBIĆ, ABY TORNISTRY, PLECAKI NASZYCH DZIECI

BYŁY LŻEJSZE.

  1. Przy zakupie tornistra bierz pod uwagę nie tylko wygląd, ale również jego ciężar. Są tornistry/plecaki, które bez zawartości są już zbyt dużym obciążeniem dla dziecka.
  2. Skontorluj szelki tornistra/plecaka, które powinny być mocne, szerokie i regulowane.
  3. Tornister/plecak powinien być dobrze usztywniony i odpowiednio wyprofilowany.
  4. Zeszyty powinny być w cienkich okładkach.
  5. Jeżeli to możliwe, należy zamieniać zeszytry grube na cieńsze.
  6. Należy prowadzić systematyczną kontrolę tego, co dziecko pakuje do tornistra/ plecaka – czy nie zabiera ze sobą zbędnych przedmiotów, materiałów.
  7. Proponujemy dziecku lżejsze, a do tego bezpieczniejsze napoje w plastikowych butelkach.

RODZICU! 

NIECH KONTROLA TORNISTRÓW/PLECAKÓW NASZYCH DZIECI STANIE SIĘ CODZIENNYM NAWYKIEM!