Wiosenna pogoda skłania nas do refleksji związanej z przemijającym okresem jesienno – zimowym. To czas budzącego się życia, piękna rozkwitających kwiatów oraz pierwszych promieni słonecznych.

Społeczność szkolna kontynuuje działania w licznych akcjach, projektach, konkursach, realizując swoją pomysłowość, otwartość, kreatywność, empatię.
Jak zawsze dn. 29.01.2023r. tradycyjnie wolontariusze wsparli już 31. Finał WOŚP 2023; tym razem hasłem tegorocznej akcji było „Chcemy wygrać walkę z sepsą! Gramy dla wszystkich małych i dużych!”.

Wśród tysięcy wolontariuszy byli uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Pszczyny.
Sztab miejski znajdował się w Pszczyńskim Centrum Kultury pod kierownictwem Pani Joanny Rozmus – Cader.
Z radością oznajmiamy, iż kwota ponad 1150048 zł wsparła akcję WOŚP.
Niezwykła radość oraz satysfakcja pojawiła się w naszych sercach, którzy pomogli w jakże wyjątkowo zakończyć ów finał.
Nadal efektywnie działamy w licznych akcjach charytatywnych, m.in. zbiórka zakrętek oraz Góra Grosza”, „Adopcja na Odległość”.
Nie sposób przejść obojętnie obok cierpienia czy też m.in. osób zmagających się z chorobami onkologicznymi. W związku z tym cała społeczność szkolna czynnie włączyła się w liczne akcje wspierające pomoc w trudnym leczeniu. Ofiarność, spontaniczność, altruizm; to wymiar kształtowania młodych w świecie obojętności.
Nauczyciele, pedagodzy oraz psycholodzy, terapeuci realizowali liczne projekty w celu podnoszenia jakości pracy placówki oświatowej.
Jako placówka oświatowa możemy pochwalić się doskonałymi sukcesami edukacyjnymi.
Nie byłoby tych wspaniałych rezultatów, gdyby nie pracowitość i obowiązkowość uczniów, lecz także zapał nauczycieli, ich potencjał dydaktyczny i wychowawczy, wsparcie dyrekcji, rodziców, którzy  emocjonalnie wspierali  swoje dzieci.

Niezmiernie miło nam oznajmić, iż laureatami zostali:
Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki
Maria Wrzeszcz, uczennica klasy VIII a oraz Olaf Durajczyk, uczeń klasy VIII a Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii.
Jednakoż tytuł finalistki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Fizyki oraz Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Francuskiego również otrzymała Maria Wrzeszcz.
Triumf sportowców do chluba dla starowiejskiej szkoły.
Uczennica Karolina Pitry z klasy 5b zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tenisa Ziemnego w kategorii do lat 12.
Dziewczęta zostały mistrzyniami Pszczyny w mini piłce siatkowej, a chłopcy wicemistrzami.
Natomiast w świecie matematyki uczniowie: Artur Rogóż (klasa 4 a)  oraz  Mateusz Kita (klasa 5 a) uzyskali wynik dobry w Ogólnopolskim Konkursie „ALFIK MATEMATYCZNY 2022/23” organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, którego celem było rozbudzenie zainteresowań matematycznych oraz podejmowanie intelektualnych oraz twórczych wyzwań.

Pozostańmy jeszcze na chwilę, tym razem będąc w kręgu polonistycznym. Dbając o piękną, polską mowę, końcem lutego nauczyciele wraz z dziećmi świętowali Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, bawiąc się słowem oraz rozwiązując liczne quizy lingwistyczne. Ponadto w ramach obchodów roku 2023 roku  Aleksandra Fredry przygotowano tablice informujące o tym wydarzeniu kulturalnym, zajęcia poświęcone jego twórczości,  , jak również Szkolny Konkurs Plastyczny pt. „Twórczość Aleksandra Fredry oczami młodego odbiorcy”. Niezmiernie miło nam przedstawić laureatów. A oto oni: Lena Respondek, Mateusz Kita, Amelia Gandyk i Julia Pala.
Nasza szkoła wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie “Wielka Liga Czytelników”. Laureatami zostali:
w klasach 1-3: Martyna S. – kl.1b, Oliwier D. – kl. 2a, Leon R. – kl. 3a, w klasach 4-6: Hanna D. – kl. 6a, Nikola D. – kl. 4a, Damian R. – kl.4b, w klasach 7-8: Maria W. – kl. 8a, Marta F.- kl. 8b ,
Daria Grząba – kl. 8b. Życzymy powodzenia w dalszych etapach.
W kontakcie z kulturą powinno się wychowywać młodego człowieka, stymulować jego rozwój. Stąd jednym z najistotniejszych zadań szkoły była edukacja kulturalna. Zorganizowano liczne wyjazdy do teatru, filharmonii w celu wzbogacenia jakości egzystencji.
Końcem marca młodzież udała się do Francji w ramach poznawania kultury, miejscowych zwyczajów i regionalnej kuchni oraz mentalności mieszkańców kraju śródziemnomorskiego. Niewątpliwie sprzyjało to również w doskonaleniu znajomości języka francuskiego. Zachwycano się pięknymi pejzażami m.in. Lazurowego Wybrzeża.

Idą święta …
Przed nami Wigilia Zmartwychwstania i długo wyczekiwany czas obfitujący w barwne tradycje oraz w bogate obyczaje ludowe wciąż kultywowane w starowiejskiej szkole.